Dolomitenman 2016 – české amatérské týmy 2x na bedně!

P-20140906-00356_News

Neuvěřitelných 29 ročníků má po včerejšku za sebou organizační tým extrémního štafetového závodu Red Bull Dolomitenmann. Už od roku 1988 se každý rok v polovině září schází v rakouském Lienzu mnoho desítek čtyřčlenných týmů profesionálních, ale i amatérských sportovců, aby změřili své síly se soupeři, tratí, ale především s vlastní houževnatostí. Red Bull Dolomitenmann je o unikátní kombinaci na první pohled neslučitelných sportů – běhu do vrchu, paraglidingu, mountainbikingu a jízdě na divoké vodě. A je také o souboji českých týmů o umístění v absolutní špičce.

Běh

Nejinak tomu bylo i v sobotu 10. září 2016. Na startu na hlavním náměstí v Lienzu se sešlo 110 týmů, respektive běžců těchto týmů, aby před zraky tisíců fanoušků v 10 hodin odstartovali na úvodní úsek měřící 11,5 km s převýšením závratných 1750 metrů. Na překonání některých úseků pouze spodní dvě končetiny nestačí. První byl v sedle Kühbodentörl Eritrejec Mamu Petro z mezinárodního týmu Kleine Zeitung, Panaceo, Martini Sportswear. Jeho čas byl skvělý 1:21:36.  Čtvrtý předával svému paraglidistovi štafetu nejlepší Čech – nestárnoucí Robert Krupička z ryze českého týmu Budweiser Budvar. Jeho čas 1:26:20. Další výsledky nejlepších českých profi týmů: 12. Tomáš Lichý(ČEZ tým) – 01:31:59, 14. Ondřej Fejfar (ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA) – 01:33:30.

P-20160910-00342_News

V první dvacítce jako čtvrtý nejlepší z amatérských týmů byl v cíli svého úseku Milan Janata z týmu Technika Brno Extreme Abuelo na 20. místě v čase 01:36:03. Pro zajímavost, poslední běžec v cíli měl čas 02:57:34.

Kompletní výsledky disciplíny běh.

Paragliding

Ani paraglidistická trať není procházkou růžovou zahradou. Paraglidisté musí nejprve mimo soutěž absolvovat dvouhodinový výstup na start, kde několik desítek minut čekají na první běžce. Pak už jde vše ráz na ráz. Předání štafety, sprint kombinovaný kotrmelci po dolomitských suťovištích na první start. První let s povinným obletem jednoho otočného bodu na mezipřistání na druhé straně údolí, patnáctisetmetrový přeběh s padákem v rukou o 120 výškových metrů na druhý start, rozmotání zauzlovaných šňůr, druhý start a let na fotbalové hřiště, kde po přistání a úprku koridorem předávají štafetu mountainbikerovi. Nejlepší to zvládnou pod půlhodinu, nejpomalejší za hodinu deset minut.

P-20160910-00190_News

V ročníku 2016 dominoval mezi paraglidisty starý známý švýcarský orel Christian Chriegl Maurer z mezinárodního týmu Vita Life. Jeho čas neuvěřitelný – 0:28:39. Nejlepší český paraglidista na letošním „Dolomiťákovi“ byl nestárnoucí Tomáš Lednik z týmu Budweiser Budvar. Trať zvládl přesně za 35 minut. Další čeští letci trochu zaostali za očekáváním – Michal Krysta (ČEZ team) absolvoval trať jako 27. v čase 0:38:15, Jan Škrabálek (Česká podnikatelská pojišťovna) byl 30. s časem 0:38:38.

Kompletní výsledky disciplíny paragliding.

Horské kolo

Pestrá, což v podmínkách Dolomitenmana znamená především náročná je trať pro horská kola. Celkové převýšení trati 1600 metrů, průměrný sklon 26%, 13 kilometrů údolími, 15 kilometrů horami, včetně sjezdu trati světového poháru downhillových specialistů. V podání těch nejlepších něco přes hodinu a půl kvalitní zábavy.

P-20160910-00184_News

Na trati horských kol na Dolomitenmanovi v posledních ročnících dominuje Čech Kristian Hynek. Letos si připsal už páté vítězství za posledních šest let. Kristian Hynek je jediným Čechem, který se už nyní dostal do síně slávy nejtěžšího extrémního štafetového závodu na světě. Letošní čas v cíli: 1:36:50. Výborný výsledek zaznamenal Jan Fojtík z týmu Opava Net. V celkovém pořadí byl sedmý, s časem 1:41:58 byl ale nejlepším cyklistou z amatérských týmů.

Kompletní výsledky disciplíny horské kolo.

Divoká voda

Po převzetí pomyslného štafetového kolíku čeká kajakáře sprint k místu, kde mají připravené lodě, během kterého se poprvé svlaží v ledové řece, kterou musí překonat. Samotná „plavba“ začíná také již legendárním skokem ze sedmimetrové rampy. Následuje pětikilometrová trať se slalomovými pasážemi a jedním povinným eskymáckým obratem. Po závěrečném náročném slalomu musí kajakář i s kajakem z vody a s kompletním vybavením přibíhá do cíle na hlavním náměstí v Lienzu.

I této disciplíně letos dominoval Čech – Lukáš Kubričan z ČEZ týmu. S tratí si poradil v čase 0:34:38. Nejlepším amatérem byl celkově čtvrtý Ondřej Zajíc z týmu Opava Net. V první desítce figurovalo celkem pět Čechů.

Celkové výsledky disciplíny divoká voda.

Celkové výsledky

Vítězem profi kategorie Red Bull Dolomitenman 2016 se stal mezinárodní tým Red Bullu. Na druhém místě skončil také mezinárodní tým PURE ENCAPSULATIONS s paraglidistou „s českými konexemi“ Aaronem Durogatim. Třetí místo mezi „profíky“ obsadil tým Kleine Zeitung s naším cyklistou Kristiánem Hynkem.

P-20160910-00220_News

V amatérské kategorii to bylo pro české barvy tradičně veselé. První místo sice vybojoval mezinárodní tým wahaha-paradise.com, na druhou příčku ale vystoupal tým Technika Brno Extreme Abuelo – Milan Janata, Jakub Beno, Jan Jobánek, Pavel Srbecký. I na třetím místě se smály české obličeje – Pavel Brýdl, Tomáš Bílek, Pavel Skalický a Zdeněk Ornst reprezentující tým Columbia.

Celkem se letošního ročníku zúčastnilo 110 týmů, z toho bylo 10 ryze českých. Závod dokončilo 100 týmů.

Celkové výsledky Red Bull Dolomitenman 2016.