Čtrnáct soutěžních snímků, vzácní hosté, kvalitní a vtipná porota, pěkně zaplněný sál a velmi dlouhá „afterparty“. Ano, i 15. ročník Filmového festivalu Mít křídla měl parametry filmových festivalů ještě zvučnějších jmen.
Tento článek vzniká stále ještě v euforii víkendu stráveného ve skvělé společnosti lidí, kteří mezi své celoživotní záliby zařadili letectví, především to menší – sportovní amatérské letectví. Srdcařů, kteří nejenže sami létají, ale létání pozitivně propagují, organizují pro ostatní akce a setkání, a někteří z nich své létání nebo létání jiných dokumentují. Vzniklé snímky pak krásně slouží třeba na Filmovém festivalu Mít křídla jako takové konzervičky pozitivní energie, které si přítomní v době mezi dvěma leteckými sezónami otevřou a zaženou tak společně splín z často v tomto období létání nepříznivého počasí. Nejinak tomu bylo i v sobotu 18. února 2023 v Dolní Dobrouči. Již 15. ročník Filmového festivalu Mít křídla zorganizoval tradičně Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad ve spolupráci s leteckou televizí airZone.TV a mnoha dalšími partnery.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích reportáž/klip a dokument. Přítomní diváci ocenili také jeden snímek Cenou diváků. Odpolední program byl rozdělen do tří částí – dvou bloků projekcí soutěžních snímků a vyhlášení vítězů. Kvalitu a dojem ze soutěžních snímků průběžně glosovali členové poroty, kterými letos byli Aleš Trtil (prezident Letecké amatérské asociace ČR), Radek Strasmeier (prezident festivalu za SPV Letohrad), Vojtěch Šaman (šéfredaktor časopisu Pilot) a Jiří Holec (spoluautor mnoha úspěšných snímků na minulých ročnících za Paraodbor AK Ústí nad Orlicí).
Odbornou porotu také již tradičně doplnil hlavní host festivalu, kterým byl tentokrát Pavel Březina – pilot, konstruktér a výrobce paramotorů Nirvana a vírníků Autogyro, který se v posledních létech stává také velkým průkopníkem cestování s vírníky Autogyro ve vlastní úpravě Gyromotion, kdy je vírník schopen legálně cestovat na elektropohon i po zemi. Jednoduše řečeno – někam doletíte, přistanete a do nejbližšího městečka pro benzín nebo za ubytováním dojedete po zemi. Pavel Březina o tomto nápadu říká: „Byla tady už spousta nápadů, jak naučit auto létat. My jsme naučili letadlo jezdit po zemi. A funguje to.“ To koneckonců Pavel dokázal už svou přítomností na festivalu. Z Přerova do Dolní Dobrouče přiletěl. Přistál na loučce nedaleko Dobrouče a svůj vírník Autogyro Calidus v úpravě Gyromotion stylově zaparkoval před obecním úřadem hned vedle kina. Krásná práce! Proběh festivalu pak osvěžili Pavel Březina a moderátor Miroslav Oros občasnými vstupy, při kterých si spolu povídali o motorovém paraglidingu i vírníkovém létání. Šlo jim to, protože není tajemstvím, že několik let blízce na vývoji, propagaci a prodeje paramotorů i vírníků úzce spolupracovali a zásobárna jejich společných vtipných zážitků je prakticky nevyčerpatelná.
Význam festivalu podpořili svou osobní účastí i velice významné špičky regionálního politického života v čele s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým, který převzal nad festivalem osobní záštitu, na místě byli i senátor za obvod Ústí nad Orlicí Petr Fiala, jeho předchůdce ex-senátor Petr Šilar a v neposlední řadě i starosta Dolní Dobrouče Zdeněk Trkovský a místostarosta Pavel Zámečník.
A jak filmový festival dopadl z pohledu výsledků?
V kategorii reportáž/klip zvítězil snímek Jaroslava Jindry – ME v přesnosti přistání, ve kterém ale autor nabídl na paraglidingovou přesnost přistání jiný pohled, kdy různé někdy třeba i nepovedené sportovní momenty vtipně přirovnal k jiným sportovním odvětvím a lidským činnostem. Viděli jsme tak třeba baletky, skokany na lyžích nebo třeba rockové hvězdy. Druhé místo získal snímek Clouds Hunter autora Jakuba Štěpánka, který pěkně sestavil poetickou koláž záběrů ze svých paramotorových výletů. A pomyslný bronz si z Dobrouče odvezl Vlado Kyselica za svůj snímek Tandéém, ve kterém ukázal, že do vzduchu se dá vyrazit i se svým čtyřnohým psím společníkem.
Kategorii dokument ovládl se svým snímkem Na jihu Afriky s vírníky Jaroslav Jindra. Zde je nutné dodat, že zcela oprávněně, snímek svou technickou i obsahovou kvalitou jednoznačně vyčníval a je důkazem toho, že festival Mít křídla už zdaleka není festivalem amatérských filmů. Jaroslav Jindra také není v pravém slova smyslu amatérem, protože se natáčením především cestopisných snímků živí. Jaroslav Jindra k tomuto poznamenal: „Sám sebe považuji za amatéra, protože kameru, střih nebo režii jsem nevystudoval. Jsem stavař, který nějakou shodou okolností točí filmy. Letectví je navíc z pro mě z velké části nadšenecká záležitost a slovo amatér v původním slova smyslu přece znamená dělat něco s nadšením.“ Druhé místo získal snímek Kamila Boháče – Diagnóza paragliding, a originální džbánek za třetí místo si z Dobrouče odvezl Tom Jung za snímek Létající děti, ve kterém zdokumentoval aktivity toužimských letců, kteří k aktivnímu létání lákají už třeba dvanáctileté děti, když je učí základy na jednoduchém kluzáku pohybujícím se po zemi nebo jen nízko nad zemí pomocí navijáku.
Nejprestižnější cenou Filmového festivalu Mít křídla je Cena diváka. Do srdcí diváků se nejvíce letos zapsal Kamil Boháč se snímkem Diagnóza paragliding, ve kterém časosběrně zdokumentoval svou dosavadní paraglidingovou kariéru od jejího počátku v roce 2014 až po současnost. Zasloužené vítězství.
Kamil Boháč a především jeho kytara se také zasloužili o to, že závěrečná „afterparty“ v přísálí kina v Dolní Dobrouči trvala za hojné účasti diváků, soutěžících, porotců a organizátorů ještě dlouho po půlnoci. I to podtrhlo neoddiskutovatelný fakt, že Filmový festival Mít křídla 2023 byl opět ostrovem dobré nálady, přátelství a svobody uprostřed rozbouřeného oceánu současných dní.
Díky za to!
Miroslav Oros, airZone.TV
(foto Dana Hubálková)