Salónní letoun L-410 „Máňa“ se vrací do Kunovic

Do Kunovic na Uherskohradišťsku se po více než čtyřiceti letech od svého prvního vzletu vrátí „Máňa“ – letoun L-410 UVP-T s číslem trupovým číslem 0731, který donedávna sloužil k výcviku vojenských pilotů v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Nyní jej čeká zasloužený odpočinek v kunovickém leteckém muzeu.

Letoun L-410 UVP-T „Máňa v barvách CLV Pardubice

„Máme z toho letadla velkou radost. Čtyřistadesítky sice v muzeu už máme, včetně prvního prototypu, ale všechno jsou to starší verze. Varianta UVP nám však dlouho chyběla. Má i zajímavou historii, a navíc jde o letadlo v salónní úpravě. Rozšíří tak i naši kolekci VIP letadel, která máme v muzeu už čtyři,“ říká k němu ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

Na východ Moravy letadlo zamíří 7. března, a to z pardubického letiště, kde létalo v barvách tamního Centra leteckého výcviku coby organizační složky LOM PRAHA s.p. Ředitel státního podniku Jiří Protiva osmiletou zápůjčku letadla do Kunovic slavnostně podepsal 15. února 2024. Pro muzejníky to ale znamenalo teprve zahájení příprav na jeho přesun. Letadlo už má totiž propadlá potřebná povolení a na cestu se tak vydá po zemi.

Ředitel s. p. LOM Praha Jiří Protiva a ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec

„Stroj již není letuschopný a většina agregátů a letadlových celků jsou dobově prošlé a vyžadovaly by provedení generální opravy a dílčích revizí,“ vysvětluje tiskový mluvčí LOM PRAHA Pavel Lang.

O demontáž se postarají přímo kunovičtí muzejníci, z nichž mnozí mají s prací na strojích L-410 dlouholeté zkušenosti. Vždyť v tamní továrně vyrábí tato letadla v různých obměnách už více než půl století. „Doufáme, že většinu prací zvládneme během víkendu. Máme tam ale pro jistotu časovou rezervu tak, abychom ve čtvrtek mohli vše najisto naložit a vyrazit,“ dodává Hrabec.

Odstavená Máňa čekající na demontáž a pozemní přepravu do Kunovic

S následnou opětovnou montáží pak muzejníkům pomůže přímo výrobce, společnost Aircraft Industries, která jim poskytne zázemí i originální vybavení. „Je to pro nás velká pomoc. Pokud vše půjde dobře, letadlo by mělo být připravené na vystavení letos v létě,” prohlásil Hrabec. “S Aircraft Industries i s LOM PRAHA spolupracujeme už delší dobu a jsme rádi, že nás takto podporují. Rozhodně patří mezi naše přední partnery,“ doplnil.

Letoun v Kunovickém Letu, jak se tehdy továrna jmenovala, vyrobili 25. listopadu 1981 a ještě v prosinci si jej převzala československá armáda, v rámci níž sloužil na základně v Praze-Kbelích. Na konci osmdesátých let byl jakožto salonní stroj využíván pro přepravu zahraničních zbrojních inspektorů organizace KBSE (předchůdce dnešní OBSE). V roce 2002 pak přesídlil k jednotce do Pardubic, kde si jej v roce 2004 převzalo nově vzniklé Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA s.p.

Letoun je v salónní úpravě

„Poslední let tohoto stroje proběhl 22. října 2020 s posádkou ve složení Karmazín a Červený. Jeho celkový nálet je 7 479 hodin a dohromady absolvoval 13 892 přistání,“ dodává pak k letadlu Pavel Lang.  LOM PRAHA v rámci svého CLV ale stále provozuje druhý letoun L-410, který má trupové číslo 0928. Ten v roce 2020 prošel rozsáhlou modernizací radionavigačního vybavení, která jej naplno posunula do digitálního věku, a dál slouží k výcviku vojenských dopravních letců.

Text a foto: Tisková zpráva Leteckého muzea v Kunovicích z 1. 3. 2024