Podařilo se! Tým Velkého přeletu zvládl nejtěžší část demontáže letounu „Naganského expresu“ TU-154M – oddělit pravý i levý centroplán (vnitřní nosná část křídla) od od trupu.
Navzdory skeptikům, pochybovačům, škarohlídům a navzdory samotným ruským technikům se týmu Martina Hrabce, vedoucího Leteckého muzea v Kunovicích a kapitána Velkého přeletu, podařilo čistě, bez násilí v podobě řezání, odmontovat pravý i levý centroplán od trupu naganského túčka. Tato zdařilá operace – či přesněji amputace křídel – pravděpodobně nemá ve světě obdoby. Není známo, že by u letounu TU-154 někdo něco podobného zkoušel a dokonce zvládl. Nevíc bez technické dokumentace, kterou si ruský výrobce pochopitelně střeží.

Odpojení centroplánu byl nejobávanější krok demontáže: „Všichni nám říkali, že to nejde, že na tom skončíme, nebo že se bez řezání neobejdeme,“ říká Martin Hrabec. „Že to je nerozebíratelná součást konstrukce, že to určitě bude z jednoho kusu… Odpovídal jsem, že tam jsou šrouby. A když tam jsou šrouby, tak to musí jít rozdělat.“

Centroplán je vůbec nejpevnější částí letadla, protože musí vydržet opakované silné namáhání při vzletech, během letu a při přistání. Se zásahy do spojení trupu a křídla se nepočítá při údržbě ani v rámci oprav. Parta nadšenců, ale zdaleka už ne laiků, tak musela spoléhat na svou zkušenost a technickou intuici.

Jak s úlevou a svorně informuje posádka Velkého přeletu: „Museli jsme tedy nejprve otevřít křídelní palivové nádrže, abychom zjistili, jak „to“ vlastně vevnitř vypadá. Odhalil se složitý systém výztuh, vzpěr a překrývajících se „zubů“, které byly navzájem spojené stovkami šroubů, nýtů a svorníků, některé navíc pojilo i lepidlo a zevnitř nádrží je pokrýval hermetický gumový povlak. K některým spojům jsme se dostávali ze stísněných prostor v palivových nádržích v křídle nebo v trupu, k jiným zespod trupu, k dalším seshora z křídla. Oddělením centroplánů od trupu tak vyvrcholily více než čtyřměsíční přípravy. Nejenže bylo nutné rozpojit všechny šroubované a nýtované spoje, palivová čerpadla, potrubí, kabely a další součásti, ale také demontovaný díl i trup podložit speciálními konstrukcemi. Když bylo vše připraveno, zapřáhli jsme centroplán za podvozek a „hupcukem“ jsme jej odtáhli na posuvných přípravcích.

Pro fanoušky a donátory Velkého přeletu to znamená jedno: Blíží se finále. „Veškeré demontážní práce jsou tím za námi. Zbývá očistit spoje od zbytků pojiv a gumy, aby to bylo už předem připravené k montáži,“ s ulehčením konstatuje Martin Hrabec. Zbývají tedy vlastně už jen přípravy k transportu – jednak úředně-organizační a dále technické jako je zejména výroba přípravku pro bezpečné upevnění stabilizátoru na transportní podvalník a také zabazpečení pohyblivých prvků interiéru letadla. Asistenka kapitána posádky Velkého přeletu Tereza Šírová k tomu doplnila: „A také chceme kolonu, tedy části letadla na transportních vozech, vyzdobit logy našich sponzorů jako velký dík“. Dlouho to už nepotrvá a Naganský expres se bude moci po částech, aneb jak říkají latiníci ‚per partes‘, vydat na cestu na svůj ‚Velký přelet‘ do leteckého muzea v Kunovicích. Konkrétní termín není určen, ale bude to velmi pravděpodobně v druhé polovině září.
Těšíme se, až budem při transportu u „Velkého přeletu“ u toho…
Zbyněk Smetana, airZone.TV
FOTO a textové podklady: posádka Velkého přeletu
Další info na http://museum-kunovice.cz/velky-prelet/