Šonka bojuje s technickými problémy, Kopfstein si věří, Francie se těší

Druhé pokračování letošní série Red Bull Air Race je tu. O víkendu 21. a 22. dubna ho hostí francouzské letovisko Cannes. Seriál zavítal do Francie vůbec poprvé, Francouzi létání milují a od trojice svých reprezentantů očekávají perfektní výkony. Čeští fanoušci přirozeně očekávají totéž od dua českých borců.

AP-1VBKTEW5H1W11_news
Trojice francouzských pilotů ve společné formaci s Patrouille de France

Martin Šonka figuruje po prvním závodu v Abú Zabí na čtvrtém místě. Soustředění na druhý závod mu komplikují starosti technického charakteru – v motoru jeho Edge 530V3 je totiž nutné vyměnit všech šest válců. Zdali se to povede před závodem, nebo až po něm, se dozvíme později. „Existuje varianta, že válce nevyměníme a motor budeme muset nechat tak, jak je. To by ale znamenalo vážný handicap. Motor teď nemá stoprocentní výkon, spotřebovává víc oleje, je slabší. Nedochází ke správnému hoření. Zkrátka neletí, jak by měl,“ přiznává Martin Šonka. „Do toho nám ještě odešel injektor na motoru, který potřebujeme také opravit,“ dodává. Na závod se ale přes problémy velice těší: „Letectví je ve Francie ohromně populární. Nejde se netěšit. Marina, kde se bude létat, je krásná. Mělo by být jasno, i když ne teplo. Aspoň se budou dobře chladit motory.“

AP-1UNFAK9J12111_news
Martin Šonka zamyšlený

Zdravé sebevědomí čiší z Petra Kopfsteina. Věří si, že desítky hodin na simulátoru a perfektně vyladěné letadlo dokáže přetavit v účast ve finálové čtyřce. Trať ale bude na pobřeží Středozemního moře podle Petra Kopfsteina velice náročná: „Poletíme do kruhu. Čekají nás dva vertikální manévry a všechno se bude odehrávat v rychlém sledu, takže v průběhu letu nebude žádný prostor k vydechnutí.“ I karlovarský rodák se na závod v Cannes těší – především kvůli publiku. „Francouzi patří k národům, které milují létání. Ve své akrobatické kariéře jsem nikdy nezažil takové přivítání jako na mistrovství světa ve Francii, při kterém nás přišlo pozdravit zaplněné náměstí. Očekávám, že v Cannes bude zaplněné celé pobřeží,“ říká pilot Teamu Spielberg, který skončil v prvním závodě na devátém místě.

AP-1UN4EJ6FS2111_news
Petr Kopfstein usměvavý

Ani čeští piloti nebudou ve Francii „sami“. Do Cannes dorazí i početná výprava českých fanoušků, takže by české vlajky neměly ve Francii chybět. Velkou zásluhu na tom má i Fanclub 818 – tedy společný fanklub Martina Šonky a Petra Kopfsteina. Do Francie jede autobus, několik dalších členů fanklubu volí leteckou přepravu. Fanklub má také nové internetové stránky: www.fc818.cz.

Přímý přenos můžete sledovat na www.redbullairrace.com. Kvalifikace startuje v sobotu v 16 hodin. Nedělní závod začne ve 14 hodin. Česká televize odvysílá ze závodu záznam v neděli ve 23 hodin. Na airZone.TV přineseme souhrnný článek.

Miroslav Oros, airZone.TV
Foto: Red Bull media house

 

 

Zveřejnit odpověď