Praha se v pátek 23. a v sobotu 24. října stala dějištěm historicky prvního mistrovství světa v indoor skydivingu. Dynamický sport, který patří do oficiální letecké rodiny teprve rok a půl, hostil 202 letců z 23 zemí. O tituly mistrů světa se bojovalo v několika kategoriích v rámci čtyř disciplín. Nejcennější vavříny si odvážejí Francouzi, kteří triumfovali hned dvakrát. Mistry světa jsou i Finové, Poláci, Švýcaři, Američané a Belgičané. Nejlepší Češi skončili v týmové soutěži Dynamic 4Way druzí.
„Užili jsme si tu úžasný svátek sportu, závodníci tu vytvořili fantastickou atmosféru. Jen je mi trochu líto českých sportovců, kteří věřili, že jim domácí prostředí pomůže a nakonec skončili několikrát těsně pod stupni vítězů. Ale pro mne jsou to hrdinové. Ve chvíli, kdy se ostatní soustředili pouze na výkony, naši závodníci pomáhali s organizací a připravovali zázemí pro všechny ostatní. Možná právě rozmělněná koncentrace je stála lepší umístění. Český tým ale ukázal obrovskou sílu. Smekám před nimi, před jejich výkony i před tím, jak jsou vstřícní,“ okomentoval právě skončený světový šampionát jeho ředitel Jiří Blaška.
Skvělá atmosféra mistrovství dopadla i na diváky, kteří osobně zavítali k letňanskému tunelu. Po oba dny byla zaplněná tribuna od samého rána až do pozdních nočních hodin. Letci předváděli neskutečné kousky, během prvního soutěžního dne zaplnili soutěžící větrný tunel nepřetržitě na více než 17 hodin. Fantastické výkony letců napříč všemi kategoriemi oceňovali diváci bouřlivými ovacemi i ve stoje.
Jeden z nejnapínavějších soubojů o titul mistra světa přinesla nejnovější disciplína Dynamic. Závěr soutěže čtyřčlenných týmu byl velmi těsný. Volnou disciplínu (free routine) vyhrál český tým, ale v rychlostní části (speed) zvítězili Francouzi. Souboj tak pokračoval tiebreakem, kde nakonec francouzští Windoor Warriors zvítězili nad českými Mad Ravens o jedinou desetinu sekundy. „Jsme s druhým místem spokojení, ale zároveň smutní, bylo to opravdu velmi těsné. Ale to je prostě sport. Celý turnaj jsme zalétali bez jediné chyby, takže kdybychom teď prohráli rozdílem třeba pěti, deseti vteřin, bylo by to lepší. Ale jo, stříbro je super. Celkově byl tento šampionát bezvadný. Konečně se tento sport dostal na úroveň mistrovství světa a já jsem šťastný, že jsem ho mohl zúčastnit,“ řekl Ivan Farbák z týmu Mad Ravens.
Zato Francouzi si po zásluze své prvenství užívali. „Je to neuvěřitelný pocit, nevím, jak to popsat. Jsem hrozně spokojený s naším výkonem, všechno nám perfektně sedlo. A závěr šampionátu jako tenhle je prostě sen. Byl to skvělý šampionát a rozhodně to oslavíme. Ale radši se mě neptejte jak,“ zářil člen vítězného francouzského týmu Windoor Warriors Léo Blanchon. Druhý český tým Hurricane Factory 4Way v této disciplíně obsadil čtvrté místo.
Stříbrný český tým Mad Ravens
Strhující boj přineslo i nedělní finále disciplíny Freestyle, ve které soutěžili jednotlivci. Favoritkou závodu byla finská reprezentantka Inka Tiittová, která svou roli potvrdila a z Prahy si odváží titul historicky první mistryně světa ve freestyle v indoor skydivingu. „To zní úžasně, jsem hrozně šťastná. Když jsem viděla při tréninku ostatní soutěžící, bylo mi jasné, že to bude tuhý boj. Všichni byli úžasní. Proto jsem si říkala, že když budu na bedně, bude to skvělý úspěch. A samotnou mě překvapilo, jak dobře mi to šlo a že to nakonec vyšlo až na prvenství. Jsem původně tanečnice, takže jsem v tomto sportu spojila věci, které mám ze všeho nejraději a tančit ve vzduchu je prostě úžasný pocit. Hrozně mě baví vytvářet nové kreace a pozice a tvořit stále nový a nový styl létání. Šampionát jsem si moc užila, sledovala jsem i ostatní v dalších disciplínách. V tomto sportu jsme jako velká rodina, fandíme si a radíme si. Leonid Volkov, který skončil třetí, mě i učil a ukazoval detaily ke zlepšení. On je pro mne obrovská inspirace. Ale samozřejmě někde uvnitř chceme všichni samozřejmě zvítězit. Ale když se zadaří někomu jinému, je to taky skvělé a jsme šťastní,“ popsala své pocity po soutěži Inka Tiittová.
VIP porota oceňovala hlavně dynamiku
Disciplína Freestyle byla mimořádná i kvůli dvojímu hodnocení. Toho druhého se, mimo regule šampionátu, zhostila speciální porota, kterou vytvořila tanečnice a choreografka Qaša, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda a akrobatický letec Martin Šonka. A že bude o zábavu postaráno, ukázali hned na začátku. „Tak ta se mi líbí už teď,“ zhodnotil ještě ve dveřích tunelu finskou závodnici Inku Tiittovou David Svoboda, který tak dal najevo, podle jakých kritérií bude volit vítěze. Tanečnici Qašu zaujaly zejména prvky break dance. „Hodnotila jsem samozřejmě celkový dojem, ale když někdo předvedl opravdu obtížné prvky, které měly dynamiku, měl ode mě body navíc. Výkony všech byly parádní, měly dynamiku, občas se mi i zatajil dech,“ doplnila. Nevěřícně nad výkony finalistů kroutil hlavou i Martin Šonka. „To já se zaměřoval kromě celkového dojmu i na detaily, třeba úsměv na tváři,“ vtipkoval při hodnocení. Pak ale vysekl poklonu všem letcům. „Byly tu k vidění opravdu technicky náročné figury. Mně se nejvíce líbily dynamické pasáže s rotacemi kombinované se statickým zastavením na místě,“ uznale řekl Martin Šonka. Vítězem a držitelem titulu Hurricane Factory Talent se stal Leonid Volkov z Ruska. „Všichni finalisté byli úžasní. Vlastně se mi trochu ulevilo, když tam někdo ze soutěžících udělal malinkou chybičku. Protože kdyby ne, tak bych musel všem nasázet nejvyšší body, a to by pak soutěž ztratila smysl. Myslím, že jsme vybrali dobrého vítěze,“ dodal své působení v netypické porotě David Svoboda. „Leonid má výraz, má expresi. On je prostě šoumen,“ zhodnotila za všechny jeho excelentní výkon Qaša.
VIP porota – Martin Šonka, Qaša a David Svoboda
Velkým překvapením v dalších soutěžích bylo čtvrté místo Čechů ve Vertikální skupinové formaci. Tato čtveřice se totiž dala dohromady před pouhými pěti měsíci. I zde byl boj o vítězství těsný, jediný bod rozhodl o dalším vítězství Francouzů.
Ve skupinové formaci zvítězili jasní favorité. V dívčí kategorii vyhrály Američanky, mezi muži nenašli přemožitele Belgičané. Ve Freestylu startovali i junioři. Jejich soutěž ovládla Polka Maja Kuczynská, která se před čtyřmi lety přímo v letňanském tunelu učila létat. V Dynamice dvojic pak všechny přítomné nejvíce pobavila sestava české dvojice Jitka Vycpálková – Jonáš Krása, která vystupovala pod názvem Ginger & Fred a ve větrném tunelu předvedla skutečné tanečné vystoupení, které lahodilo oku.
„Mám od světové letecké asociace FAI jen samé pozitivní ohlasy, o našem mistrovství všichni mluví v superlativech, a to mě moc těší. Pokud bychom se rozhodli pro další kandidaturu, máme určitě spoustu kladných bodů. Zároveň si však nepomůžeme sami. Byl bych velmi rád, kdyby k tomuto krásnému a rozvíjejícímu se sport našli cestu i partneři a státní správa, kteří by podobné akce v tomto sportovním odvětví podpořili. Pokud na to nebudeme sami, rozhodně do toho jdeme znovu,“ dodal závěrem Jiří Blaška, ředitel 1. Mistrovství světa v indoor skydivingu 2015.
VÝSLEDKY:
FS4 Open (Formation Skydiving) – Skupinová formace, muži
1. HayaBusa (BEL) – David Grauwels, Andy Grauwels, Dennis Praet, Jeroen Nollet
2. Black Cat (RUS) – Alexander Kvochur, Valentin Ilin, Evgeny Stashchenko, Vasily Korotkov
3. FLY-IN France (FRA) – Damien Gouriou, Laurence Hervel, Charles Rommel, Kévin Mansion
6. Hurricane Factory Bad Boys (CZE) – Jan Klapka, Václav Prokeš, Marian Jeziak, Jan Lukavec
FS4 Female (Formation Skydiving) – Skupinová formace, ženy
1. Golden Knights Female 4-way (USA) – Dannielle Woosley, Angela Nicolas, Laura Davis, Jen Davidson
2. FLY-IN France (FRA) – Sophia Pecoud, Christine Malnis, Clémentine Le Bohec, Anais Maillet
3. Fly Like A Girl (GBR) – Claire Scott, Laura James, Kate Lindsley, Lynne Murray
4. Hurricane Factory Chicks (CZE) – Eva Vokurková, Hana Uríková, Eva Rozkovcová, Jitka Vycpálková
VFS4 (Vertikal Formation Skydiving) – Vertikální skupinová formace
1. Transfert (FRA) – Emmanuelle Droneau, Mickael Melo, Edouard Henry, Gregory Magal
2. Flystation VFS Russia (RUS) – Maksim Rudenko, Timur Asanov, Dmitrii Beliaev, Dmitrii Lednev
3. FlyDefinition (POL) – Dariusz Filipowski, Damian Piotr Bereda, Rafal Poplawski, Sebastian Raczyńsky
5. Hurricane Factory VFS Team (CZE) – Jan Šenekl, Tomáš Pavlis, Michal Ármai, Jakub Harrer
D2W (Dynamic 2 Way) – Dynamika 2 závodníků
1. Team SUI I (SUI) – Filip Crnjakovic, Fabian Ramseyer
2. Floh Well (GBR) – Ben Broad, Luke Warren
3. Antigravity XP (USA) – Josh D’Annunzio, Zach Mullins
4. Hurricane Factory Ginger & Fred (CZE) – Jitka Vycpálková, Jonáš Krása
5. Hurricane Factory Yan & Chen (CZE) – Jan Turek, Čestmír Frič
D4W (Dynamic 4 Way) – Dynamika 4 závodníků
1. Windoor Warriors (FRA) – Raphael Coudray, Léo Blanchon, Clément Ducloux, David Petracco
2. Mad Ravens (CZE) – Ivan Farbák, Václav Dědek, Martin Dědek, Radek Meduna
3. Inflightdubai skynamic (UAE) – Simon Whittle, Daniel Roman de la Blanca, Ryan Dudderidge, Matthew Munting
4. Hurricane Factory 4Way (CZE) – Jan Turek, Čestmír Frič, Jakub Harrer, Jonáš Krása
FR (Solo Freestyle)
1. Inka Tiitto (FIN)
2. David Reader (NOR)
3. Leonid Volkov (RUS)
FR (Solo Freestyle), junioři
1. Maja Kuczynska (POL)
2. Andrzej Soltyk (POL)
3. Mateo Limnaios (FRA)
Kompletní výsledky naleznete zde: http://www.wisc2015.com/score
Kamery televize AIRZONE.TV byly na místě, připravujeme krátký reportážní dokument.
Eva Hromádková, Miroslav Oros a Zbyněk Smetana